Suure tõenäosusega on kliimamuutus teinud 2014. aastast Euroopa kõige soojema aasta alates 1500. aasta algusest, leidsid teadlased.
- Kuumalaine Foto: Bloomberg
Kuigi aasta lõpuni on jäänud veel kaks nädalat, on temperatuurid mitmetes riikides olnud nii kõrged, et 2014.aasta lööb kuumarekordiga nii Euroopas kui mujal maailmas.
Klimatoloogid on juba aastakümneid hoiatanud, et kivisüsi, nafta ja gaasi põletamine, mis toodab süsihappegaasi emissioone, tõstavad temperatuure üle maailma.
Kuni viimase ajani pole teadlased aga kiirustanud süüdistama spetsiifiliste, ekstreemsete ilmastikuolude tekkes globaalset soojenemist.
See on aga muutumas, kuna teadlased rakendavad ülimalt keerulisi arvutimudeleid, mis võrdlevad selliste anomaaliate muutusi nii inimmõjutusega kui ilma.
Keskkonnajuristid hoiavad hoolikalt sellel areneval alal silma peal, kuna peagi võib neil tulla võimalus võtta kasutusele õiguslikud meetmed suurte energiaettevõtete suhtes.
“1900. alguses, enne, kui globaalne soojenemine hakkas mängima märkimisväärset rolli meie kliimas, oli võimalus, et üks aasta võiks olla sama soe kui 2014. seda olnud on, 1:10 000. Tegelikult on see number nii väike, et me ei suutnud seda konkreetselt arvutadagi,” sõnas Madalmaade Kuningliku Meteoroloogia Instituudi (KNMI) kliimateadlane Geert Jan van Oldenborgh.
Vähemalt 19 Euroopa riigile saab see aasta olema kuumim aasta ajaloos.
KNMI esialgsed prognoosid näitavad, et keskmine temperatuur Euroopas saab sellel aastal olema 10,5?C. See on 0,3?C kõrgem kui eelmine, 2007. aastal purustatud rekord.
Seotud lood
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
3
Värbame ikka talenti, mitte sugu, vanust ja silmavärvi!
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele